Szentendrei II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium

 

 

 

 

 

szechenyi terv plussz 2024 kicsi

VEZETŐI NYÁRI ÜGYELETEK 2025.06.30-tól: 

  • Július 9. (szerda) 9:00 – 13:00
    (ügyeletes: Molnár Ildikó int.vez.h. +36 30 285 5740)
     
  • Július 23. (szerda) 9:00 – 13:00
    (ügyeletes: Molnárné Reskovits Zsuzsanna int.vez. +36 30 714 3495)
     
  • Augusztus 06. (szerda) 9:00 – 13:00
    (ügyeletes: Hollóné Szomorú Olga int.vez.h +36 20 823 0106)
     
  • Augusztus 19. (kedd) 9:00 – 13:00
    (ügyeletes: Molnárné Reskovits Zsuzsanna int.vez. +36 30 714 3495)

A bizonyítványok átvételére és az egyéb diákügyek intézésére az ügyeleti napokon van lehetőség!

Minden tanulónak szép nyarat, jó pihenést kívánunk!

Szakmai látogatásokon határon túli iskolákban az Erasmus+ program keretében

Május közepén, az Erasmus+ program támogatásával több kollégánk, két csoportban szakmai látogatásokon vett részt.

Az egyik csapat a brassói Scoala Gimnaziala Allgemeinscule, német tannyelvű iskolában tett látogatást. Juhász Gyöngyi, Nagy Luca  és Somody Bea indult útra. Két délelőttön lestek be az iskolában zajló órákra. Jó volt látni, hogy a következetes német nyelvhasználat pedagógusoknál és a tanulóknál, már a legkisebbeknél is, természetessé teszi a második nyelv minden napi használatát. Kollégáink, számos a gyakorlati nyelvtanításban is használható tapasztalattal tértek haza.

A másik úti cél a szerbiai Zenta volt, ahova Molnár Ildikó, Bednarikné Vizkeleti Beáta és Tóthné Szabó Timea tanárnők utaztak. Itt a vendéglátóik a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium tanárai voltak. Már az utazás napján belecsöppentek az épp aznap zajló matematika felvételi eljárásába. A második és a harmadik napon pedig óralátogatásokon (geometria, analitika, algebra, kémia, földrajz, magyar, történelem) vettek részt és tapasztalatcserét, egyeztetést folytattak az iskola tanári karával, és az iskola igazgatónőjével Bakos Tímeával.

Nagyon kedves, barátságos, a két intézmény közötti együttműködésre nyitott iskolákat és tanári kart ismerhettünk meg mindkét városban. Bízunk benne, hogy legközelebb akár már egy diákcsere vagy egy közös Erasmus+ együttműködés kapcsán, tanulóink is találkozhatnak a brassói és a zentai iskolák diákjaival.

Erasmus Day a Szentendrei Rákócziban

Márciusban került sor iskolánkban az immár hagyományosnak mondható Erasmus-napi rendezvényünkre. Minden évben, ilyenkor megmozdul az iskola. Színes beszámolókat hallhattak iskolánk diákjai, tanárai és a környező iskolákból érkező vendégek az elmúlt hónapokban lezajlott mobilitásokról. Kiemelt jelentőségű volt a máltai diákmobilitásról készült előadás. Az idei utazásuk középpontjában a kulturális örökségek álltak. Sok érdekességet tudtunk meg Málta több ezer éves történelméről és jelenkori mindennapjairól.

A kulturális örökség témához kapcsolódva megmozdult az összes gimnáziumi osztály. Színes előadások, zene, tánc és nem utolsó sorban gasztronómiai bemutatók során ismertették meg a többiekkel egy-egy választott európai ország történelmét, hagyományait, szokásait.

 

MTA Alumni Program a pályaorientációs napunk keretében

Shakespeare másképp – Dr. Pikli Natália rendhagyó előadása

2025. január 9-én iskolánk egy különleges előadásnak adott otthont az MTA Középiskolai Alumni Program keretében. Dr. Pikli Natália, az ELTE BTK Angol-Amerikai Intézetének docense, a Magyar Shakespeare Bizottság elnökségi tagja látogatott el hozzánk, hogy egy izgalmas és szokatlan megközelítésből mutassa be Shakespeare világát.

alumini kep 1A legtöbben a nagy drámaíróval irodalomórán találkoztunk először, ahol műveit elemeztük, karaktereiről és szimbólumairól beszélgettünk. Ez az előadás azonban egy egészen más nézőpontból vizsgálta Shakespeare munkásságát. Nem egy konkrét dráma értelmezésére helyeződött a hangsúly, hanem a 16-17. századi Anglia történelmi, kulturális és társadalmi hátterére, amelyből ezek a művek megszülettek. Az előadó bemutatta, milyen események, politikai intrikák és társadalmi változások formálták Shakespeare világát, és hogyan tükröződnek ezek a darabjaiban.

Különösen érdekes volt hallani a korabeli színház működéséről és arról, hogyan éltek és dolgoztak azok az emberek, akik Shakespeare műveit előadták. Dr. Pikli Natália betekintést nyújtott az eredeti Globe Színház világába, amelynek sajátos struktúrája és közönsége meghatározta az előadások jellegét. A színházban akkoriban csak férfiak játszhattak, így a női szerepeket is fiatal fiúk alakították, és a közönség egészen másképp viszonyult a darabokhoz, mint ma.

alumini kep 2Az előadó egyik legérdekesebb témája a korabeli nyomtatványok világa volt. Mesélt arról, milyen ritka és értékes dokumentumokat tanulmányozhatott, és milyen érzés volt számára, amikor kézbe vehette, megszagolhatta, sőt, szinte „átérezhette” egy több száz éves könyv történetét. Egy-egy eredeti nyomtatvány nem csupán szövegek gyűjteménye, hanem egy adott kor lenyomata is: a papír, a tinta, a betűtípus és az illusztrációk mind-mind fontos információkat hordoznak a korszakról.

A digitalizáció jelentős hatása is szóba került: ma már rengeteg régi kézirat és nyomtatott anyag elérhető online, ami megkönnyíti a kutatók munkáját. Az internetnek köszönhetően bárki elmélyülhet Shakespeare műveiben, akár az eredeti szövegeket is tanulmányozhatja, és összehasonlíthatja a különböző változatokat. Az előadó hangsúlyozta, hogy a tudományos kutatás olyan, mint egy nyomozás: régi szövegek elemzésével, apró részletek összerakásával új felfedezésekre juthatunk.

alumini kep 3A közönség figyelmét különösen felkeltette az a gondolat, hogy Shakespeare művei nemcsak múltbeli alkotások, hanem a mai napig hatással vannak a modern kultúrára. Dr. Pikli Natália számos példát hozott arra, hogy Shakespeare alakjai és történetei hogyan élnek tovább filmekben, sorozatokban, vlogokban és egyéb művészeti alkotásokban.

Az előadás egyik legizgalmasabb része Rómeó és Júlia modern feldolgozásáról szólt. Sokan gondolkodtunk már azon, mi történt volna, ha a szerelmesek sorsa másképp alakul. Egy nemrég megjelent mű pontosan ezt a kérdést járja körül: mi lett volna, ha Rómeó és Júlia története más fordulatot vesz? Ez a gondolat sokakat elgondolkodtatott, hiszen a klasszikus művek ereje éppen abban rejlik, hogy időről időre újraértelmezhetők, és mindig aktuális kérdéseket vetnek fel.

A rendhagyó előadás során nemcsak új információkkal gazdagodtunk, hanem egy teljesen más nézőpontból is megismerhettük Shakespeare munkásságát. A hallgatóság számára különleges élményt jelentett az a tudat, hogy egy kutató személyes tapasztalatain keresztül betekinthetett a Shakespeare-kutatás kulisszái mögé.

Összességében Dr. Pikli Natália előadása igazi időutazás volt, amely során felfedeztük a 16-17. századi Anglia színházainak és könyvműhelyeinek világát, megtudtuk, hogyan dolgoznak a mai kutatók, és azt is, milyen formában él tovább Shakespeare öröksége napjainkban. Az esemény nemcsak szórakoztató és informatív volt, hanem új perspektívát is adott számunkra a világ egyik legismertebb drámaírójáról.

Halász Andrea magyartanár,
Molnár Ildikó (intézményvezető-helyettes/kapcsolattartó)

okoiskola logo 187